Strona główna » Pokój dziecka wg Metody Montessori

Pokój dziecka wg Metody Montessori

Tworzenie środowiska przyjaznego rozwojowi maleństwa zaczyna się w jego sypialni. Niezależnie od tego, czy Twoja pociecha ma swoją własną przestrzeń w domu, czy dzieli pokój z rodzicami bądź rodzeństwem – warto zagłębić się w sztukę aranżowania wnętrza zgodnie z zasadami metody Marii Montessori, która to optowała za tworzeniem kreatywnego i bezpiecznego otoczenia, sprzyjającego samodzielności i poznawaniu świata przez wszystkie zmysły.

Jak urządzić pokój dziecka Montessori?

Maluchy są bardzo ciekawe nowych rzeczy i odnajdują autentyczną przyjemność w nauce przez doświadczanie. Dziecięca sypialnia urządzona zgodnie z metodą Montessori to przede wszystkim miejsce, które zapewnia szkrabowi bezpośredni dostęp do zabawek oraz stref, w których może ono dać upust swojej kreatywności. Ogromne znaczenie ma to, by wszelkie akcesoria oraz meble Montessori umiejscowione były w zasięgu wzroku dziecka – by mogło ono bez trudu po nie sięgnąć oraz je eksplorować.

Do pokoju polecamy wybrać takie meble, które nie utrudniają dostępu do książeczek, jakościowych układanek czy innych zabawek wykonanych z naturalnych materiałów. Doskonale sprawdza się otwarte regały oraz montowane na ścianie półeczki, których krawędzie są wygładzone oraz zabezpieczone.

Meble, wyposażenie i sposoby wykończenia pokoju dziecięcego

Metoda prekursorki nauki przez zabawę uwzględnia także aspekty takie, jak zastosowane we wnętrzach barwy czy dekoracje. Uważa się, że zdecydowanie najlepiej sprawdzają się naturalne kolory – pastele, biele, beże, które nie męczą wzroku oraz eksponują akcenty obecne na zabawkach i mebelkach.

Warto wybrać do pokoju także dekoracje takie jak kolorowe obrazki ze zwierzątkami, motywami roślinnymi czy naklejki ścienne, które będą przykuwały uwagę dziecka oraz będą mogły wpływać na jego kreatywność czy wzbudzanie ciekawości świata. Zabawki Montessori warto umieścić na meblach w przemyślany, zaplanowany sposób, aby maluch od początku uczył się samodzielnego porządkowania swojej własnej przestrzeni.

Discover more from Polana Montessori

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading