Strona główna » Dom w stylu Montessori

Dom w stylu Montessori

Jeśli zostałeś rodzicem lub dopiero spodziewasz się dziecka, z pewnością zastanawiasz się, jak odpowiednio przygotować przestrzeń dla swojej pociechy. Oprócz obowiązkowej wyprawki, należy również zadbać o wyposażenie domu. Gotowość na wychowanie dziecka w przestrzeni najczęściej wiąże się z zabezpieczeniem potencjalnie niebezpiecznych elementów oraz zakupem atrakcyjnych zabawek. Warto jednak zastanowić się głębiej, jakie rozwiązania będą korzystne. Co wspomoże rozwój dziecka i będzie sprzyjało jego samodzielności? Jednym ze sposobów, które pozytywnie wpłyną na Twoją pociechę jest styl Montessori. Jak przygotować dom? O co warto zadbać? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym wpisie.

Od czego zacząć?

Jeśli zdecydowałeś się na zorganizowanie przestrzeni domowej zgodnie ze stylem Montessori, to z pewnością znasz wszelkie zalety płynące z tego podejścia. Warto jednak pamiętać, że jest to system nastawiony przede wszystkim na samodzielność dziecka oraz zapewnieniu mu bezpieczeństwa oraz spokoju.

Zanim zaczniesz podejmować konkretne kroki, zadaj sobie szereg pytań, które pomogą Ci w dalszym działaniu. Przemyśl, jakie zainteresowania ma Twoje dziecko, z jakimi czynnościami ma trudności oraz jakie przedmioty, które posiadasz, można wykorzystać do zorganizowania nowej przestrzeni. Warto również znaleźć sklep, w którym kupisz wszelkie potrzebne meble najwyższej jakości.

Tworzenie różnych stref

Dom w stylu Montessori powinien posiadać kilka stref dedykowanych różnym czynnościom. Warto zadbać o przestrzenie przeznaczone do snu i odpoczynku, zabawy, zajęć kreatywnych oraz praktycznych. W każdym z miejsc powinny znajdować się meble dedykowane dzieciom i stworzone zgodnie ze stylem Montessori.

Zwróć uwagę, aby były one dostosowane do wieku, wzrostu oraz umiejętności dziecka. Ponadto powinny być one wykonane z bezpiecznych, naturalnych materiałów, które nie stworzą ryzyka niebezpieczeństwa. Zdecydowanie powinny się one charakteryzować wysoką jakością wykonania oraz użytecznością.

W zależności od tego, co posiadasz już w wyposażeniu domu, dobierz inne niezbędne meble, np. takie jak krzesełko, stolik, garderoba czy regał. Dodatkowo warto uzupełnić to wyposażenie o wysokiej jakości zabawki, które będą ciekawym urozmaiceniem.

Discover more from Polana Montessori

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading