Strona główna » Montessori w domu

Montessori w domu

Wychowanie w duchu Montessori to nie tylko zajęcia w przedszkolu czy szkole, przyjazne środowisko dla rozwoju dziecka można – a nawet trzeba – kreować również w domu. Jak to zrobić? Oczywiście każdy maluszek potrzebuje przede wszystkim czułej i troskliwej uwagi opiekuna, ale przyda się też odpowiednie wyposażenie wnętrza.

Montessori kojarzy się z drewnem i bardzo słusznie – to właśnie z tego wspaniałego surowca powstają niezwykłe mebelki i zabawki. Sprzęty domowe mają służyć dzieciom i wspierać ich wszechstronny rozwój. Powinny być ekologiczne, naturalne, starannie wykonane ręcznymi metodami, pomysłowe.

Przyjazne meble dla dzieci

Zgodnie z zasadami metody Montessori dziecko samo wybiera optymalne dla siebie miejsce do zabawy. Warto więc wyposażyć dom w adekwatne do wieku maluszka krzesełka i minibiurka, przy których można rysować, malować, układać, nawlekać… Przydadzą się też drabinki gimnastyczne, zachęcające małego akrobatę do ruchu.

Zazwyczaj berbeć chce towarzyszyć swoim opiekunom na każdym kroku, również podczas przygotowywania posiłków. Dlaczego mu tego odmawiać? Lepiej zaopatrzyć się w praktyczny podest czy pomocnik kuchenny, konstrukcję, dzięki której dziecko zostanie bezpiecznie włączone w smakowity świat gotowania.

Pomoce i zabawki edukacyjne

Nie mniej ważne od mebli są domowe zabawki Montessori. Pomoce edukacyjne służą rozwijaniu potencjału małego człowieka – wspierają motorykę, wymowę, logiczne myślenie, koordynację wzrokowo-ruchową i wiele innych funkcji poznawczych. A to wszystko przy okazji beztroskiej, choć angażującej zmysły zabawy!

Drewniane akcesoria wzbogacają dziecięcą wiedzę o świecie, pomagają rozpoznawać zależności pomiędzy zjawiskami, uczą też troski o otoczenie i środowisko. Umysł najmłodszych jest bardzo chłonny, dlatego trzeba im dostarczać wartościowe treści.

Tak więc kącik Montessori może bez większego trudu powstać w każdym domu, jako przestrzeń sprzyjająca rozwojowi poprzez rozrywkę. Wszelkie potrzebne przedmioty znajdą Państwo w naszym sklepie.

Discover more from Polana Montessori

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading